Trzej Generałowie

Trzej Generałowie

Aktualności

Wędrownicy idący śladem Gen. Sosabowskiego ukończyli kurs spadochronowy

2014-06-06

W dn. 29.05-01.06.2014 r. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim pod Krakowem grupa blisko 70. wędrowników i instruktorów ZHR uczestniczących w projekcie "Trzej Generałowie" brała udział w kursie spadochronowym organizowanym we współpracy z Ogólnopolskim Miesięcznikiem "OCHRONIARZ" oraz Ośrodkiem Szkoleniowym "KrakSky". 

Po trudnym, dwudniowym szkoleniu odbyły się pierwsze skoki. Wszyscy ukończyli je z powodzeniem i są gotowi do kolejnych podniebnych przygód, które będą mogli realizować w ramach Harcerskiej Szkoły Spadochronowej.

Więcej zobaczycie na krótkim filmiku, który podsumowuje kurs - ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z KURSU.

 

ZHR na obchodach 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

2014-05-20

Przeszło 200 harcerzy i harcerek ZHR pełniło służbę we Włoszech podczas okrągłej rocznicy jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości przybrały niebywałą formułę. Na polski cmentarz wojskowy u stóp opactwa Monte Cassino przybyli jedni z ostatnich żyjących uczestników walk, premier RP, przedstawiciele Episkopatu Polski, kilkanaście tysięcy harcerzy i harcerek, kilka tysięcy Polaków z kraju i emigracji.

Odprawiona została uroczysta Msza Święta, odbył się apel poległych a przy każdym grobie wartę pełnili harcerze, złożono czerwone maki oraz wieńce, zapalono znicze. Uroczystościom towarzyszyły spotkania i rozmowy z kombatantami pamiętającymi walkę o wzgórze klasztorne i okoliczne tereny.

Harcerze i harcerki ZHR w trakcie swojego pobytu na Monte Cassino dbali o bezpieczeństwo delegacji i uczestników, patrole pełnili ratownicy z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, inni asystowali kombatantom prowadząc ich pod rękę, blisko stu z nich podczas państwowych uroczystości zaciągnęło wartę honorową przed mogiłami polskich żołnierzy.

Weterani bitwy o Monte Cassino przekazali harcerzom zadanie kontynuowania tradycji i etosu ich formacji. Podkreślano wartość i rolę harcerstwa w zachowywaniu pamięci narodowej. Zwieńczeniem tych słów było przekazanie ZHR, ZHP i ZHP PGK tradycji i etosu 2 Korpusu Polskiego, przez wręczenie ich przedstawicielom biało-czerwonych flag. W imieniu ZHR flagę odebrał Naczelnik Harcerzy - hm. Sebastian Grochala.

Po zakończeniu uroczystości, na dziedzińcu klasztoru na wzgórzach Monte Cassino, odbył się apel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Następnie była chwila wytchnienia, zwiedzanie, wspólne pląsanie i apele Organizacji Harcerek i Organizacji Harcerzy a uczestnicy wyprawy mieli okazję swobodnego poznawania okolic klasztornych, cmentarza a nawet okolicznych wzgórz.

Wieczorem, tuż przed wyjazdem, harcerki i harcerze ZHR ponownie spotkali się na cmentarzu. Złożono znicze na mogiłach oraz wieniec na grobie gen. Andersa i jego żony. Odśpiewano hymn państwowy oraz hymn ZHR. Dzień zakończył czas refleksji i prawdziwego wzruszenia.

 

Udział harcerek i harcerzy ZHR w uroczystościach odbył się przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - honorowego patrona Programu "Trzej Generałowie".

Galeria zdjęć oraz relacja video z wyjazdu już wkrótce!

 

Reprezentacja ZHR wyruszy na Monte Cassino!

2014-05-14
Licząca 150. harcerek i harcerzy reprezentacja Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wyjedzie w czwartek, 15 maja 2014 roku na uroczystości 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Wyjazd tak licznego grona harcerek i harcerzy umożliwiło wsparcie finansowe otrzymane z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
 
Wyjazd stanowi element programu Organizacji Harcerzy ZHR "Trzej Generałowie" i w ramach tegoż projektu uczestnicy wcześniej przygotowywali się do wyjazdu poprzez udział w konferencji historycznej i spotkaniach z historykami a także zbiórki tematyczne dotyczące Bitwy pod Monte Cassino.
 
Nadszedł czas na zwieńczenie programu poświęconego Generałowi Władysławowi Andersowi - będzie nim obecność harcerek i harcerzy ZHR w dniu 18 maja 2014 roku na wzgórzu klasztornym, gdzie dokładnie 70. lat wcześniej, 18 maja 1944 roku na zniszczonych zabudowaniach benedyktyńskiego klasztoru zawisła polska, biało-czerwona flaga.
 
 
   

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8