Trzej Generałowie

Trzej Generałowie

Aktualności

Historyczny pokaz filmowy - Gen. Stanisław Maczek

2014-06-09

W ramach Programu "Trzej Generałowie", Referat Zuchowy Łódzkiej Chorągwi Harcerzy ZHR zaprasza na pokaz filmów poświęconych osobie gen. Maczka. Zobaczycie Państwo m.in. film p.t. "Generał Maczek i Jego Pancerni".
Będzie z nami również specjalny gość, który opowie nam nieco o tej jakże ciekawej, ale też niestety zapomnianej przez wielu postaci.

Pokaz rozpoczyna się 14 czerwca (sobota) o godz. 20:00.
Spotykamy się przed parafią św. Jana XXIII, przy ul. Hetmańskiej w Łodzi.

Wydarzenie jest organizowane w formie kina letniego, zatem wskazane jest zabranie koców lub karimat do siedzenia, ponieważ krzeseł będzie ograniczona ilość.

W międzyczasie, na stronie wydarzenia będzie prowadzony konkurs, dzięki któremu sylwetka gen. Maczka stanie się nam bliższa. Na najlepsze osoby czekają nagrody! Szczegóły konkursu wkrótce.

Zapraszamy!

Wędrownicy idący śladem Gen. Sosabowskiego ukończyli kurs spadochronowy

2014-06-06

W dn. 29.05-01.06.2014 r. na lotnisku w Pobiedniku Wielkim pod Krakowem grupa blisko 70. wędrowników i instruktorów ZHR uczestniczących w projekcie "Trzej Generałowie" brała udział w kursie spadochronowym organizowanym we współpracy z Ogólnopolskim Miesięcznikiem "OCHRONIARZ" oraz Ośrodkiem Szkoleniowym "KrakSky". 

Po trudnym, dwudniowym szkoleniu odbyły się pierwsze skoki. Wszyscy ukończyli je z powodzeniem i są gotowi do kolejnych podniebnych przygód, które będą mogli realizować w ramach Harcerskiej Szkoły Spadochronowej.

Więcej zobaczycie na krótkim filmiku, który podsumowuje kurs - ZOBACZ FILMOWĄ RELACJĘ Z KURSU.

 

ZHR na obchodach 70. rocznicy bitwy pod Monte Cassino.

2014-05-20

Przeszło 200 harcerzy i harcerek ZHR pełniło służbę we Włoszech podczas okrągłej rocznicy jednej z najsłynniejszych bitew II wojny światowej. Tegoroczne uroczystości przybrały niebywałą formułę. Na polski cmentarz wojskowy u stóp opactwa Monte Cassino przybyli jedni z ostatnich żyjących uczestników walk, premier RP, przedstawiciele Episkopatu Polski, kilkanaście tysięcy harcerzy i harcerek, kilka tysięcy Polaków z kraju i emigracji.

Odprawiona została uroczysta Msza Święta, odbył się apel poległych a przy każdym grobie wartę pełnili harcerze, złożono czerwone maki oraz wieńce, zapalono znicze. Uroczystościom towarzyszyły spotkania i rozmowy z kombatantami pamiętającymi walkę o wzgórze klasztorne i okoliczne tereny.

Harcerze i harcerki ZHR w trakcie swojego pobytu na Monte Cassino dbali o bezpieczeństwo delegacji i uczestników, patrole pełnili ratownicy z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, inni asystowali kombatantom prowadząc ich pod rękę, blisko stu z nich podczas państwowych uroczystości zaciągnęło wartę honorową przed mogiłami polskich żołnierzy.

Weterani bitwy o Monte Cassino przekazali harcerzom zadanie kontynuowania tradycji i etosu ich formacji. Podkreślano wartość i rolę harcerstwa w zachowywaniu pamięci narodowej. Zwieńczeniem tych słów było przekazanie ZHR, ZHP i ZHP PGK tradycji i etosu 2 Korpusu Polskiego, przez wręczenie ich przedstawicielom biało-czerwonych flag. W imieniu ZHR flagę odebrał Naczelnik Harcerzy - hm. Sebastian Grochala.

Po zakończeniu uroczystości, na dziedzińcu klasztoru na wzgórzach Monte Cassino, odbył się apel Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Następnie była chwila wytchnienia, zwiedzanie, wspólne pląsanie i apele Organizacji Harcerek i Organizacji Harcerzy a uczestnicy wyprawy mieli okazję swobodnego poznawania okolic klasztornych, cmentarza a nawet okolicznych wzgórz.

Wieczorem, tuż przed wyjazdem, harcerki i harcerze ZHR ponownie spotkali się na cmentarzu. Złożono znicze na mogiłach oraz wieniec na grobie gen. Andersa i jego żony. Odśpiewano hymn państwowy oraz hymn ZHR. Dzień zakończył czas refleksji i prawdziwego wzruszenia.

 

Udział harcerek i harcerzy ZHR w uroczystościach odbył się przy wsparciu finansowym Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych - honorowego patrona Programu "Trzej Generałowie".

Galeria zdjęć oraz relacja video z wyjazdu już wkrótce!

 

Strony: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8